2013-04-07 . Pozar na ul.M.Reja 6 w Katowicach

(Źródło:JRG I PSP K-ce./ zdj. JRG I K-ce. )

2013-03-29. Pozar Hali produkcyjnej cegielni w Sosnowcu

Po przybyciu na miejsce akcji pierwszych zastępów straży pożarnej i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono że pożarem jest objeta hala cegielni o powierzchni około 30 m X 80 m wraz z przybudówką 60 m X 20 m (w sumie około 4000m2). Pierwsze działania strażaków polegały na podaniu prądów gaśniczych wody w natarciu (w tym z działek przenośnych) oraz w obronie. Zaraz po przybyciu pierwszych zastępów na miejsce pożaru dowódca podjął decyzje o potrzebie zadysponowania dodatkowych sił i środków. Na miejscu akcji zorganizowano punkt przyjęcia dodatkowych sil i środków .Po ugaszeniu pożaru przeprowadzono prace rozbiórkowe uszkodzonych elementów konstrukcyjnych hali. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny pożaru prowadzi policja. W akcji uczestniczyły 32 zastępy PSP, pogotowie energetyczne, gazowe o ratunkowe i policja.Działania zakończono 31marca o godz. 11:28.

(Źródło: KW PSP K-ce i JRG I PSP K-ce.)

2013-02-18. Katowice ul.Katowicka. Pożar w mieszkaniu na 2 piętrze

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że pożarem jest objęte mieszkanie na drugim piętrze. Z okien mieszkania na zewnątrz wydobywał sie ogień .Po zabezpieczeniu terenu akcji odłączono dopływ prądu i gazu do obiektu oraz podano dwa prądy gaśnicze wody do palacego sie mieszkania. Równocześnie z akcją gaśniczą przeprowadzono ewakuacje osób z mieszkania objętego pożarem oraz z wyższej kondygnacji. Ewakuowano 5 osób, które zostały przekazane zespołom pogotowia ratunkowego. 2 osoby z mieszkania objętego pożarem zostały poparzone natomiast 3 osoby ewakuowane z mieszkania znajdującego sie nad mieszkaniem objętym pożarem zostały podtrute gazami i dymami pożarowymi. Po ugaszeniu pożaru oddymiono mieszkanie i klatkę schodową. Ze spalonego mieszkania usunięto na zewnątrz budynku całe wyposażenie. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny pożaru prowadzi policja. W akcji uczestniczyło 5 zastępów PSP, pogotowie ratunkowe, gazowe oraz energetyczne , policja i straż miejska. Działania zakończono o godz. 22:30.

(Źródło: KW PSP K-ce i JRG I PSP K-ce./ zdj. JRG I K-ce. )

2013-01-04. Wypadek w Katowicach na Chorzowskiej przy Silesia City Center

....

(Źródło: JRG I K-ce/ zdj. JRG I K-ce.)

2012-11-23. Wypadek samchodu osobowegoo na al. Roździeńskiego

Do interwencji zadysponowano GBA 2,5/25 i GCBA 5/32.

(Źródło: JRG I K-ce/ zdj. JRG I K-ce.)

2011-04-13. Wypadek ciężarówki

Do interwencji zadysponowano GBA 2/17.

(Źródło: JRG I K-ce/ zdj. JRG I K-ce.)

2011-03-15. Pożar w klasztorze w Alwerni.

Do interwencji zadysponowano PLUTON 7 Wariant I - (GCBA5/32, GCBA 8/50(27),GCBA 8/50(26), 9 strażaków) z naszej jednostki.

(Źródło: JRG I K-ce/ zdj.Adam J.)


Więcej ...

2010-12-03 Godz. 05:16 al. Roździeńskiego Katowice. Wypadek dwóch ciągników siodłowych z naczepami.

Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w samochodach. Przy użyciu sprzętu hydraulicznego wykonano dostęp do poszkodowanego zakleszczonego w kabinie pojazdu Scania oraz przysypanego przewożonym na naczepie ładunkiem. W wyniku zdarzenia śmierć poniosła jedna osoba, druga została ranna. (Źródło: JRG I K-ce.)


Więcej w TVN24.pl...

2010-06-23 Godz. 12:43 Sosonowiec.Pożar budynku pałacu Wilhelma

W chwili przybycia ogniem objęta była powierzchnia poddasza oraz dwie wewnętrzne drewniane klatki schodowe trzykondygnacyjnego budynku pałacu , z dachu wydobywał się gęsty dym oraz płomienie . W pierwszej fazie działania gaśnicze polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych na palący się dach oraz sprawieniu drabiny SD-37 i podaniu z niej jednego prądu wody. Jednocześnie dowódca akcji polecił zadysponować dodatkowo pluton gaśniczy i oraz drabinę. Przybyłe na miejsce pogotowie energetyczne odcięło dopływ energii elektrycznej do budynku. Po przybyciu plutonu gaśniczego oraz podnośnika SH-40 z JRG Będzin, podano kolejne dwa prądy /wody i piany/ ,po przeciwległej stronie budynku w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pożaru. Przybyłe na miejsce kolejne zastępy z JRG Mysłowice zostały usytuowane od strony parku z zadaniem podania dwóch prądów piany ciężkiej na palące się elementy konstrukcyjne dachu (jeden z działka na drabinie, drugi z parteru). W wyniku gwałtownego rozprzestrzeniania się pożaru oraz problemu z zaopatrzeniem wodnym dowódca zadysponował na miejsce pluton gaśniczy z JRG Katowice i JRG Chorzów. Z uwagi na to, że obiekt ten był przeznaczony do remontu na dużej powierzchni poddasza zawalony był drewniany strop ,co w dużej mierze ograniczało dotarcie ratowników do źródła pożaru oraz uniemożliwiło w początkowej fazie prowadzenie działań wewnątrz budynku. Po opanowaniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych nadpalonej konstrukcji i poszycia dachowego oraz dogaszania pogorzeliska. W sprawie ustalenia przyczyny pożaru będzie prowadzone dochodzenie. Wysokość strat jest w trakcie szacowania. Powierzchnia pożaru -680m2. W akcji ratowniczo-gaśniczej brały udział 24 zastępy PSP, ,Policja, pogotowie energetyczne straż gminna. Działania zakończono o godz.21.28.

(Źródło: KW PSP Kce.)

2010-04-01 Godz.ok 18:00 Katowice ul. Roździeńskiego / Hallera.

(Źródło: JRG I Kce.)

Wypadek dwóch samochodów osobowych Peugeot. Działania PSP i OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca działań, odłączenia akumulatorów oraz podaniu poduszki piany pod samochód. Równocześnie swoje działania prowadziły dwa zespoły Pogotowia Ratunkowego, które udzielały pomoy poszkodowanym.

2010-01-25 Godz. 17:39 Katowice ul. Mariacka.

Tragiczny pożar mieszkania na III piętrze,w którym śmierć poniósł mężczyzna. Przed przybyciem zastępów straży pożarnej budynek opuściło 6 lokatorów.Z mieszkania na poddaszu strażacy ewakuowali starszą kobietę, którą pogotowie ratunkowe zabrało do szpitala na obserwacje.W momencie dojazdu pierwszych zastępów ratowniczych ogień wydobywał sie z okna balkonowego oraz na klatkę schodową. Podano 3 prądy wody: 2 w natarciu do wewnątrz palącego sie mieszkania oraz 1 prąd w obronie dachu i poddasza. W wyniku szybiej i skutecznej akcji gaśniczej nie dopuszczono do rozprzestrzenienia się pożaru na wyższą kondygnacje,drewnianą klatkę schodową oraz drewniany dach. Przyczynę powstania pożaru ustala Policja. W akcji brało udział 8 zastępów straży pożarnej,pogotowie ratunkowe,policja,straż miejska.


Więcej w ...

2010-01-20 ok.godz. 21:56 Katowice ul. Kantorówny.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów PSP i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono , że pali sie w mieszkaniu na 2 piętrze. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłaczenia napięcia na głównym wyłączniku prądu oraz podaniu dwóch prądów gaśniczych wody do wnętrza palącego się pomieszczenia. Jeden prąd gaśniczy został podany po klatce schodowej , drugi po drabinie hydraulicznej. Drzwi do mieszkania były otwarte.. Podczas działań gaśniczych natrafiono na zwęglone zwłoki wlaściciela mieszkania. Przybyły na miejsce lekarz z zespołu pogotowia ratunkowego stwierdził jego zgon oraz zabrał na obserwację do szpitala dwie lokatorki z mieszkania z piętra powyżej powstałego pożaru. Osoby te przebywały w strefie zadymienia. Po ugaszeniu pożaru cały budynkek oddymiono za pomocą wentylatora. Spaleniu uległo całe wyposażenie mieszkania oraz część klatki schodowej. Prawdopodobną przyczyną powstania pozaru było zaprószenie ognia przez właściciela mieszkania. W akcji uczestniczyły 4 zastępy PSP,pogotowie ratunkowe oraz policja. Działania zakonczono o godz. 23:57.

(Źródło: KW PSP Kce.)

2010-01-16 ok.godz. 12:48 Katowice ul. Piotra 1.

Pozar mieszkania na poddaszu w budynku wielorodzinnym trzy kondygnacyjnym. Działania PSP polegaly na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu do palącego mieszkania. Jeden prąd wody po klatce schodowej, drugi po drabinie mechanicznej. W trakcie prowadzonych działań wyciągnięto na zewnątrz butle gazową 11kg i schłodzono ją trzecim prądem wody. Przed przybyciem zastępów wszyscy mieszkańcy opuścili budynek

(Źródło: JRG I PSP Kce.)

2010-01-09 ok.godz. 3:07 Katowice ul. Jargonia 2.

Do pożaru budynku mieszkalnego jednorodzinnego z naszej jednostki zadysponowano zastępy GCBA 5/32,SD-37 i SLRdr. W wyniku pożaru śmierć poniosły dwie osoby. W całych działaniach uczestniczyły: Straż Pożarna-9/25os, Pogotowie Ratunkowe-2/8os, Pogotowie Energetyczne-1/2os, Policja-2/5os, Straż Miejska-1/2os.

(Źródło: JRG I PSP Kce.)

2009-10-07 ok.godz.16:10 Szopienice ul.Szopienicka

Wypadek samochodu osobowego marki skoda.Do interwencji zadysponowano zastęp GBA 2/17, w chwili przybycia na miejsce zastępu swoje działania już prowadziły trzy zespoły ratownicze, które udzielały pomocy dwóm najciężej poszkodowanym (kobieta,dziecko). Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca działań, odłączeniu akumulatora i podaniu prądu piany na komore silnika. Ponadto udzielono pomocy przedmedycznej dwóm pozostałym osobą z wykorzystaniem torby R1-PSP Miejsce działań usprzątnięto z rozbitych elementów samochodu i płynów eksploatacyjnych.

(Źródło JRG I PSP Kce, Fot.JRG I PSP Kce)

2009-09-11 godz.3:30 Pożar samochodu osobowego na ul.Reńców w Katowicach

Do interwencji zadysponowano zastęp GBA 2/17, który po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdził całkowity pożar samochodu (Brak osób poszkodowanych) po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przystąpiono do ugaszenia samochodu, miejsce działań przekazano Policji w celu prowadzenia dalszego postępowania.

(Źródło JRG I PSP Kce, Fot.JRG I PSP Kce)

2009-08-05 Mysłowice ul. Oświęcimska 54

Do pożaru w zakładach mięsnych w Mysłowicach zostały zadysponowane zastępy z naszego JRG (GCBA 5/32, GCBA 8/50) W chwili przybycia na miejsce zastępów straży pożarnej ogniem objęty był dach nad częścią produkcyjno - magazynową zakładu mięsnego „Mysław”. Przed przybyciem jednostek , pracownicy odłączyli instalację amoniakalną i ewakuowali się z budynku. Działania straży pożarnej polegały na rozwinięciu trzech linii gaśniczych- dwóch od wewnątrz budynku i trzeci, z drabiny SD 37. Po przybyciu na miejsce dodatkowych sił i środków , ratownicy poprowadzili dodatkową linię wody z drabiny SD 37-wycieli otwory w dachu w celu oddymienia, a także ustawili dwie kurtyny wodne celem zabezpieczenia w razie rozszczelnienia się instalacji amoniakalnej.Podczas prowadzenia działań ratowniczych jeden ze strażaków zasłabł i został przewieziony do szpitala. Po wykonaniu badań powrócił do służby. Pogotowie ratunkowe zabrało do szpitala także dwóch pracowników zakładu z podejrzeniem podtrucia dymem. Na skutek pożaru oraz wysokiej temperatury zniszczeniu uległo około 2200 m2 dachu oraz około 900 m2 powierzchni hali produkcyjno - magazynowej wraz z towarem i wyposażeniem hali. Policja prowadzi dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny pożaru. Na miejsce pożaru przybył zastępca komendanta miejskiego PSP w Mysłowicach i grupa operacyjna KW PSP.W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział 24 zastępy straży pożarnej / w tym 2 OSP,1ZSP/- 79 ratowników. Na miejsce zadysponowano plutony gaśnicze z Katowic, Tychów, Będzina i Sosnowca oraz kontener PGAZ z KW PSP Katowice. Na miejscu pożaru obecne było Pogotowie ratunkowe,Policja. Działania zakończono po 6 godzinach /o godz.05.07/.

(Źródło: KW PSP Kce, JRG I PSP Kce. )

2009-lipiec Liczne interwencje zwiazane z gwałtownymi opadami deszczu

Interwencje straży pożarnej polegały min. na wypompowywaniu wody z zalanych budynków, udrażniania dróg komunikacyjnych z zalanej wody i połamanych drzew. Ale pomimo obfitych opadów deszczu zdarzały się też interwencje związane z gaszeniem pożarów.

(Źródło JRG I PSP Kce, Fot.JRG I PSP Kce)

2009-05-08 Godz.06:55 Imielin ul.Hallera, pow. bieruńsko-lędziński.

Do pomocy zadysponowano zastępy z naszej jednostki GCBA 5/32, GCBA 8/50 i SD-37. Pożar wybuchł w Przedsiębiorstwie Przetwórstwa Chemicznego "Plastochem". Pożar powstał w budynku dwukondygnacyjnym produkcyjno-magazynowym o powierzchni 50x25m, w którym znajdowały się odczynniki chemiczne oraz komponenty do produkcji farb i lakierów. Pożar został opanowany o godz. 8:30. Spaleniu uległo około 600 m2 hali. W akcji uczestniczyło ponad 30 jednostek straży pożarnej w tym: plutony gaśnicze z Tychów i Zabrza, samochód i kontener ze środkiem pianotwórczym , 3 drabiny hydrauliczne oraz kontener ze sprzętem ochrony dróg oddechowych. (Źródło KW PSP, JRG I PSP Kce, Fot.JRG I PSP Kce)

2009-03-20 Godz.19:45 Katowice-Szopienice zjazd z ul.Lwowskiej na ul.Bagienną.

Wypadek samochodu osobowego marki Daewoo Nexia, który uderzył w latarnie uliczną. Na miejsce zadysponowano zastę GBA 2/17 i SLRdr. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w pojeżdzie. Przy użyciu sprzętu hydraulicznego wykonano dostęp do osoby poszkodowanej, następnie ją ewakuowano i przekazano Pogotowiu Ratunkowemu.

(Źródło JRG I Kce, Fot. JRG I Kce)

2009-03-02 Godz.23:10 Mysłowice,ul.Mikołowska.

Miał miejsce pożar mieszkania na V piętrze, ogień wydostawał się już na zewnątrz przez okna budynku.Do pomocy zadysponowano zastępy z naszej jednostki GCBA 8/50 i SD-37. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jedenego prądu wody z drabiny SD37 przez okno i drugiego po klatce schodowej do wewnątrz mieszkania. Prowadzono równocześnie ewakuację lokatorów klatką schodową. Łącznie ewakuowano 22 osoby. W pożarze ranne zostały cztery osoby, w tym właścicielka mieszkania oraz trzy osoby z sąsiednich mieszkań. Jedna osoba została odwieziona przez Pogotowie Ratunkowe do Ośrodka Ostrych Zatruć w Sosnowcu. Prawdopodobną przyczyną pożaru była nieostrożność właścicielki mieszkania przy używaniu otwartego ognia. W wyniku pożaru spaleniu uległo wyposażenie, instalacje i stolarka w pokoju i przedpokoju, a okopceniu pozostałe pomieszczenia mieszkania objętego pożarem. Na skutek uszkodzonego kaloryfera, gorącą wodą zostało zalane wyposażenie mieszkania zlokalizowanego poniżej miejsca pożaru. Na miejscu byli obecni: przedstawiciel administratora budynku oraz przedstawiciel Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM Mysłowice. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział 6 zastępów straży pożarnej / w tym 1 OSP/,pogotowie ratunkowe,gazowe,Policja.Działania zakończono o godz.01.09. (Źródło KW PSP, JRG I PSP Kce, )

2009-02-08 Godz.15:53 Katowice ul.Janasa Wincentego.

w budynku IV-kondygnacyjnym , 1 ofiara śmiertelna. . Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że z okien mieszkania na poddaszu wydobywa się dym. Po zabezpieczeniu miejsca działań , wyłączeniu energii elektrycznej podano jeden prąd wody po klatce schodowej w natarciu do palącego się pokoju w mieszkaniu na poddaszu z równoczesnym przeszukaniem mieszkania. Jednocześnie z budynku ewakuowano dziesięć osób. Po lokalizacji pożaru na lóżku znaleziono zwęglone zwłoki mężczyzny .Na klatce schodowej od przedostatniej kondygnacji panowało bardzo silne zadymienie. W celu oddymienia pootwierano okna i użyto wentylatora. W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległo wyposażenie mieszkania. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru było zaprószenie ognia przez lokatora. W akcji uczestniczyły 4 zastępy PSP, pogotowie ratunkowe, policja , straż miejska. Działania zakończono o godz: 17:56. Więcej na: http://www.tvs.pl/informacje/8510/ (Źródło KW PSP, JRG I PSP Kce, )

2008-12-26 Godz.00:02 Zabrze ul. Szkubacza. Pożar Centrum Handlowego M1 o powierzchni około 10 000 m2.

Godz.00.02..Zabrze,ul.Szkubacza.Pożar Centrum Handlowego M1 w Zabrzu (pomieszczenia PRAKTIKER). Po wstępnym rozpoznaniu ,w pierwszej fazie akcji gaśniczej rozwinięto dwie linie gaśnicze- pierwszą po drabinie SD-37 na powierzchnie dachu , drugą wewnątrz obiektu, przez korytarz wychodzący na pasaż przy kasach Praktikera. Jednocześnie wezwano dodatkowe siły i środki w tym kontener z aparatami powietrznymi, SHD-40 z JRG Zabrze oraz dodatkowe drabiny mechaniczne. W trakcie podawania wody z drabiny widoczne były płomienie na dachu środkowej części Praktikera. Z powodu dużego zadymienia , rozwoju pożaru dachu, a także problemami z zaopatrzeniem wodnym dowódca polecił wycofać pracujących strażaków z wnętrza obiektu. Nadjeżdżające siły i środki kolejno wprowadzane były do działań po obwodzie pożaru. Przybyły na miejsce Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP -bryg. J.Szczygłowski po zapoznaniu się z aktualną sytuacją pożarową przejął dowodzenie na terenie akcji. Polecił dokonać rozpoznanie wewnątrz obiektu, zadysponować dodatkowe siły i środki oraz przegrupować będące w akcji. Dodatkowe siły i środki zostały umieszczone na dachu centrum handlowego w części nie objętej pożarem ,ponadto ratownicy zostali wprowadzeni do wnętrza od strony magazynowej. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział 40 zastępów PSP m.in. z Zabrza, Gliwic, Bytomia, Katowic,Chorzowa,Będzina ,Dąbrowy Górniczej,Rybnika,Tychów,kadeci z CS PSP w Częstochowie. Ponadto 7 zastępów OSP .Ogółem 165 strażaków.Pogotowie ratunkowe,energetyczne,gazowe,Policja. W dniu 29 grudnia działania gaśnicze prowadzone były nadal przez JRG Zabrze. Z naszej jednostki w działaniach uczestniczyły zactępy GCBA 5/30 z działkiem wodno-pianowym, GCBA 8/50

(Źródło JRG I Kce, KW PSP Kce, Fot. http://wiadomosci.onet.pl/111486,8,0,pokaz.html-z dnia 26.12.2008)

2008-12-08 Godz.19:20 Katowice ul.Hallera.

Wypadek samochodu osobowego marki Fiat SC z dostawczym Iveco. Na miejsce zadysponowano zastęp GBA 2/17. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora, i zamknięciu zaworu gazu w pojeżdzie. Następnie oczyszczono jezdnie z rozbitych elementów samochodu i zebrano płyny eksploatacyjne pojazdu, które wyciekły na jezdnie. W wypadku ucierpiały dwie osoby, które zabrało Pogotowie Ratunkowe.

(Źródło JRG I Kce, Fot. JRG I Kce)

2008-11-24 Godz.02:38 Katowice ul. Trzech Stawów.

Pożar restauracji La Cantina. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarem objete było wnętrze restauracji , ponadto ogień wydostawał się na zewnątrz przez otwory okienne. Działania straży polegały na podaniu 2 prądów wody do wnętrza restauracji i 1 prądu wody w obronie na dach obiektu. Zakręcono zawór z instalacji gazowej oraz odłączono napiecie. Przeprowadzono prace rozbiórkowe sufitu w całej restauracji. Spaleniu uległo wyposażenie wraz z zapleczem kuchennym. W akcji uczestniczyło 5 zastępów PSP oraz policja. Z naszej jednostki GCBA 8/50, GCBA 5/30, SLRdr. (Źródło JRG I Kce, KW PSP Kce)

2008-11-18 Godz.05:15

Zastęp GBA 2/17 został zadysponowany do pożaru samochodu osobowego marki Fiat Punto. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu wody na palący się samochód i zakręceniu butli z gazem.

(Źródło JRG I Kce, Fot. JRG I Kce)

2008-11-11 Godz.21:43 Katowice ul.Kosmiczna.

Zastęp GBA 2/17 i GCBA 8/50 zostały zadysponowane do pożaru altanki na terenie ogródków działkowych przy ul.Kosmicznej. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu prądu i podaniu jednego prądu wody na palącą się altankę. Po ugaszeniu przystąpiono do prac rozbiórkowych i dogaszeniu pogorzeliska.

(Źródło JRG I Kce, Fot. JRG I Kce)

2008-11-05 Godz.23:45 Katowice-Szopienice ul.Szopienicka.

Wypadek samochodu osobowego marki Opel, który uderzył w latarnie uliczną. Na miejsce zadysponowano zastę GBA 2/17. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w pojeżdzie. Z pojazdu przy użyciu sprzętu hydraulicznego wydobyto i przekazano Pogotowiu Ratunkowemu 1 osobę. Kierowca i jeden pasażer opuścili pojazd o własnych siłach.

(Źródło JRG I Kce, Fot. JRG I Kce)

2008-10-21 O godz.14:30 Gliwice ul.Towarowa

Zadysponowany został pluton gaśniczy z Katowic (GCBA 5/30, GCBA 8/50 z JRG-1) do Gliwic na ul.Towarową, gdzie miał miejsce pożar dachu hali produkcyjnej, w której produkowane są konstrukcje stalowe. Ogromna hala o powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych i wysokości 15 m miała drewniany dach, kryty papą. Spłonęło w sumie ok. 240 m kwadratowych pokrycia. Wszyscy pracownicy zostali ewakuowani. W akcji brało udział 15 zastępów straży pożarnej z Gliwic, Katowic, Zabrza i Rudy Śląskiej. Ogień pojawił się podczas prac ociepleniowych, prowadzonych w małym pomieszczeniu w starej części hali – powiedziała Aneta Gołębiowska ze śląskiej straży pożarnej dla TVN24. (Fot.KW PSP Kce; JRG-1 Kce.)

2008-10-01 Godz.13:55

Pożar dachu w budynku 6 kondygnacyjnym na ul.Saint Etienne 7 w Katowicach-Zawodziu. Działania gaśnicze straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu czterech prądów wody w natarciu na palący się dach budynku i jednego w obronie. Wodę podano po klatce schodowej i z drabin mechanicznych. Z jednego z mieszkań strażacy ewakuowali jedną osobę,którą przekazali pogotowiu ratunkowemu, pozostali lokatorzy sami opóścili budynek. Po ugaszeniu pożaru, przystąpiono do prac rozbiórkowych przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego. Działania były utrudnione ze względu na silny, porywisty wiatr. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział 17 zastępów PSP /50 strażaków/,pogotowie ratunkowe, energetyczne, Policja. Działania zakończono o godz.19.12.

(Źródło JRG I Kce, Fot. Kce)

2008-09-26 Chrzanów

O godz.20:45 zadysponowano pluton gaśniczy z Katowic (GCBA 5/30, GCBA 8/50 z JRG-1 Kce. i GCBA 11/50 z JRG-2) do pomocy przy gaszeniu pożaru samochodowej cysterny z gazem, która uderzyła w przęsło wiaduktu kolejowego w Chrzanowie (Małopolskie). W akacji gaśniczej uczestniczy ponad 100 strażaków m.in. z Krakowa i Katowic, dysponujących 40 wozami. Wokół pożaru wyznaczono 300-metrową strefę ochronną, gdzie niewpuszczani są mieszkańcy oraz pracownicy znajdujących się tam sklepów i firm. Wstrzymany jest także ruch kolejowy po wiadukcie, w który uderzyła cysterna. Do wypadku doszło w piątek ok. godz. 20 w rejonie skrzyżowania ul. Szpitalnej i Krakowskiej, w pobliżu centrum Chrzanowa. Cysterna samochodowa, przewożąca ponad 20 ton propanu-butanu uderzyła w wiadukt kolejowy. Pojazd nie zmieścił się pod niskim wiaduktem. Doszło do zapłonu ulatniającego się gazu. Kierowca nie ucierpiał. Z pobliskich budynków ewakuowano ok. 50 osób. Na początku płomień miał 6 m wysokości.

Źródło:JRG I Kce. Foto:Onet.pl

2008-09-17 Godz.07:14 Katowice ul. 1-go Maja.

Wypadek samochodu osobowego. Na miejsce zadysponowano zastępy: GBA 2/17,GCBA 5/30 i SLOp. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w pojeżdzie. Kierowca przewieziony przez do szpitala, pasażarka poniosła śmierć na miejscu. W celu odsunięcia pojazdu od latarni użyto sprzętu hydraulicznego.

Żródło: JRG I K-ce ,Foto:JRG I

2008-09-09 Godz.12:28 Katowice ul. Józefowska 97.

Godz.12:28 Wybuchł pozar w mieszkaniu na pierwszym piętrze w budynku cztero kondygnacyjnym. Zostały na miejsce zadysponowane zastępy: GBA 2/17,GCBA 8/50, SD-37. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu napiecia w budynku i podaniu dwóch prądów wody: jeden po klatce schodowej, drugi po drabinie mechanicznej. Podczas działań odnaleziono lokatora, którego ewakuowano z palącego się mieszkania i udzielono pomocy przedlekarskiej do czasu przybycia Pogotowia Ratunkowego. Żródło:JRG-1 Kce

2008-09-01 Godz.20:41 Katowice ul. Burowiecka. Ponad 4 godziny trwało gaszenie groźnego pożaru transformatora wysokiego napięcia należącego do Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dokonaniu rozpoznania oraz ustaleniu czy w palący się transformator oraz przyległ do niego inne transformatory są pod napięciem . Przed przybyciem strażaków pracownicy zakładu podjęli działania gaśnicze i stłumili ogień który mógł spowodować pożar kolejnych, sąsiadujących transformatorów. Dalsze działania przybyłych zastępów straży polegały na kontynuacji działań obronnych i tłumieniu ognia w palącym się transformatorze za pomocą agregatów proszkowych (szt.6), które znajdowały się na terenie zakładu. Ze względu na specyficzną budowę transformatora (papier nasączony olejem wewnątrz porcelanowej obudowy) nie było możliwości całkowitego ugaszenia pożaru, w związku z tym w porozumieniu z dyżurnym stacji podjęto decyzję o kontrolowaniu pożaru do momentu, w którym będzie możliwe jego całkowite ugaszenie . Po ponad 4 godzinach pożar został ugaszony. W akcji brały udział zastępy GBA 2/17, GCBA 5/30, GCBA 8/50,SLRdr z naszej jednostki.Przyczyna pożaru było zwarcie wewnątrz transformatora . Straty wyniosły 100 tysięcy złotych .

Żródło: JRG I K-ce, KW PSP Foto:JRG I

2008-07-13 Ok. godz.16.45 Katowice ul. Szopienicka 58. Wieża Ciśnień (wyłączona z eksploatacji) – w wieży zlokalizowana jest stacja bazowa firmy PTC ERA – telefonia komórkowa. Pożar powstał na skutek wyładowania atmosferycznego. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu pożaru oraz na oddymieniu pomieszczeń obiektu. Spaleniu uległo: 15m2 dachu (dach odeskowany pokryty papą), okablowanie urządzeń znajdujących się na poddaszu wieży. Opaleniu uległy anteny transmisyjne telefonii komórkowej. Starty ok. 30 tys. zł. W działaniach udział brało pięć zastępów PSP

Foto. JRG-1 Kce.

2008-07-11 Katowice-Szopienice. Na ogródkach działkowych w Katowicach-Szopienicach działkowiczka zauważyła żmije, na miejsce zadysponowano zastęp GBA 2/17. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca działań i zchwytaniu żmiji (żmija zygzakowata). Zwierzę przekazano Straży Miejskiej.

Foto. JRG-1 Kce.

2008-06-09 Ok. godz.3:00 zostaje zadysponowany Pluton Gaśniczy z Katowic (GCBA 5/30, GCBA 8/50 z JRG-1 i GCBA 11/50 z JRG-2)

Przy ul. Modrzejowskiej w Sosnowcu doszło do groźnego pożaru kamienicy. W wyniku zdarzenia rannych zostało pięć osób, w tym troje dzieci, które trafiły do szpitala z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia. Pożar wybuchł na poddaszu starej, trzypiętrowej kamienicy w centrum Sosnowca. Znacznemu zniszczeniu uległ dach i ostatnie piętro budynku. Policja i straż pożarna zdecydowały o ewakuacji lokatorów. Budynek opuściło około 20 osób. Prawdopodobną przyczyna pożaru było zaprószenie ognia. - W gaszeniu pożaru brało udział 10 jednostek straży pożarnej z Sosnowca oraz miast ościennych - mówi bryg. Mirosław Kucharz, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu. - Akcja wciąż trwa ponieważ strażacy sprawdzają, czy wszystkie zarzewia ognia zostały ugaszone. Na obecnym etapie trydno oficjalne stwierdzić co było przyczyną tragedii, nieoficjalnie można podejrzewać zaprószenie ognia przez mieszkańców kamienicy - dodaje bryg. Kucharz - Zgłoszenie otrzymaliśmy o godz. 3.12 nad ranem - stwierdza sierż. Paweł Warchoł z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu - W wyniku tragedii ucierpiało pięcioro mieszkańców w tym troje dzieci, które trafiły do Centum Pediatrii. Stan ich zdrowia lekarze oceniają jako dobry. Natomiast do Szpitala Instytutu Medycyny Pracy trafiła kobieta z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla, jej stan jest ciężki. Dodatkowo w wyniku pożaru uciepiał mężczyzna, który skacząc z okna płonącego domu złamał nogę - dodaje sierż. Warchoł. Trwa ustalanie przyczyn pożaru oraz rozbiórka dachu kamienicy. Na miejscu pracuj ekipy dochodzeniowe i budowlane.


Źródło ...

2008-04-21 Godz.19:44:05 Wojkowice: Płonie hałda z odpadami. Ok. godz.20 zostaje zadysponowany Pluton Gaśniczy z Katowic (GCBA 5/30 z działkiem wodno-pianowym, GCBA 8/50 z JRG-1 i GCBA 11/50 z JRG-2)

Trwa dogaszanie pożaru hałdy z odpadami w Zakładzie Surowców Wtórnych Eko-Utyl w Wojkowicach na Śląsku. W nocy z nieznanych do tej pory przyczyn zapaliło się tam prawie pięć tysięcy metrów kwadratowych składowiska. Jak poinformował dyżurny będzińskiej straży pożarnej Michał Gajda, to nie pierwszy pożar tej hałdy i nie wykluczył podpalenia. Tę hipotezę potwierdzić ma jednak dochodzenie. Ogień od kilkunastu godzin gasi 28 jednostek straży pożarnej. (Źródło: www.money.pl ; Fot.JRG1 Kce)

Wojkowice: Zemsta czy bezmyślność? Czwartkowy pożar w firmie Eko-Utyl przy ul. Drzymały był dziełem podpalacza. W zakładzie surowców wtórnych odpady płoną co roku. W ciągu pięciu lat - pięć razy. Komu zależy na tym, by w tym miejsu wzniecać pożary? W nocy ze środy na czwartek przez prawie dziesięć godzin z ogniem walczyło 15 strażackich zastępów. Akcja była niezwykle trudna, bo oprócz sprasowanych bali folii i makulatury paliło się także aluminium, a kiedy ten metal się rozgrzeje, wznieca nowe zarzewia ognia. Nie ma tam żadnych instalacji elektrycznych, więc wszystko wskazuje na to, że to było podpalenie - mówi starszy kapitan Marek Woźniak z będzińskiej straży pożarnej. Problem w tym, że na teren zakładu pod osłoną nocy może dostać się praktycznie każdy. Metalowe słupki i siatkę, które broniły dostępu z jednej strony wysokiej skarpy, dawno już pocięli i ukradli złomiarze. W zakładzie nie ma też monitoringu. Innego zdania jest szef firmy. Cały teren jest ogrodzony i dozorowany. Siatkę rzeczywiście skradziono, ale już stawiamy betonowe ogrodzenie, które powinno szczelnie bronić dostępu do składowanych materiałów. Wkrótce zamontujemy także dwie kamery, dzięki czemu będziemy wiedzieć, co dzieje się w odległych zakątkach zakładu - mówi Jan Borycki, prezes zarządu firmy Eko-Utyl. Za podpaleniami może też stać któryś z byłych pracowników firmy, bo podpalacz dokładnie wiedział, gdzie rozniecić ogień. Podpaleniom bardzo trudno jest zaradzić. Ani jeden pożar w zakładzie nie wybuchł z naszej winy. Przed rokiem materiały zapaliły się od wypalanych traw, a teraz ktoś tak podłożył ogień, by wszystko szybko się zajęło. Podpalacz wszedł niemal do środka składowiska i to wtedy, kiedy zmieniali się dozorcy. To nie mógł być przypadek, ale po akcji gaśniczej nie zachowały się żadne ślady podpalenia, a nikogo nie złapaliśmy na gorącym uczynku - mówi szef Eko-Utylu. Sytuacja w firmie zaniepokoiła władze powiatu. Zakład ma pozwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów, w tym niebezpiecznych, wydane 20 grudnia 2005 roku przez Starostwo Powiatowe w Będzinie. Jest ważne przez 10 lat. Pożarów, obojętnie z jakich przyczyn, jest jednak zbyt dużo i jak zapowiadają urzędnicy "trzeba zrobić z tym porządek". Na szczęście nie było tam żadnych toksycznych substancji i nikt nie ucierpiał, bo mogłoby dojść do znacznie większej tragedii. Będziemy się baczniej przyglądać poczynaniom zakładu i kontrolować jego działalność. Także mieszkańcy okolicznych posesji mają już dość ciągłych pożarów, smrodu i zanieczyszczeń - mówi Eugenisz Kubień, kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego w będzińskim starostwie. - Dokładnie przeanalizujemy treść wydanego przez nas pozwolenia na działalność firmy i sprawdzimy, czy nie doszło tutaj do zaniedbań i uchybień. Jeśli okaże się, że tak, to sprawa może trafić nawet do prokuratury. Będą kontrole Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska stwierdzili, że pożar pochłonął ok.40 ton surowców wtórnych. Zgodnie z zaleceniami wszystko musi zostać teraz posortowane. Część zwęglonych materiałów ma trafić do specjalnych firm, które je zneutralizują. Eko-Utyl ma na to czas do 31 maja. Na składowisku powinny też być specjalne kwatery na poszczególne odpady, których brak. Na razie nie będziemy stosować kar, ale zobaczymy jak będzie podczas kolejnej kontroli - zapowiada Anna Wrześniak, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach. (Źródło: Piotr Sobierajski-Dziennik Zachodni)

Fot. JRG I PSP K-ce

2008-05-25 Godz.03:50.Katowice, ul. Adama. Pożar mieszkanie na VIIp. w budynku 11 kondygnacyjnym. Działania gaśnicze straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów wody do palącego się mieszkania. Wodę podano po klatce schodowej i z drabiny mechanicznej. Z sąsiednich mieszkań strażacy ewakuowali 10 osób .Z pięter powyżej ewakuowali 5 osób /w tym 2 dzieci/, które przekazali pogotowiu ratunkowemu (dwie osoby poddane zostały tlenoterapii ).

Według relacji właściciela mieszkania pożar powstał na klatce schodowej i po otwarciu drzwi rozwinął się do środka mieszkania. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie. Spaleniu uległo całe mieszkanie z wyposażeniem oraz klatka schodowa na VII piętrze. Na klatce schodowej spaleniu uległy wszystkie instalacje .Powierzchnia pożaru -68m 2.Na miejsce działań przybyła grupa operacyjna KW PSP. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział 7 zastępów PSP /18 strażaków/,pogotowie ratunkowe, gazowe, energetyczne, Policja. Działania zakończono o godz.08.06.

(Źródło KW PSP Kce, Fot.JRG I K-ce)

2008-04-21 Godz.16.02.Katowice, ul. Pszczyńska.
Wypadek autobusu linii 14, Forda Transita i betoniarki Mercedes. W wyniku nieustalonej przyczyny betoniarka najechała na tył Forda,który przejechał na przeciwległy pas i uderzył czołowo w nadjeżdżający autobus. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji dwóch osób z pojazdu dostawczego Ford Transit i przekazaniu poszkodowanych załodze karetki pogotowia. Pozostałe cztery ranne osoby- pasażerowie autobusu -zostały przewiezione do szpitala na obserwację. Na miejsce zdarzenia przybył prokurator i Policja. W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy PSP. Działania zakończono o godz.19.45.(Źródło: KW K-ce; Fot.JRG I Kce)

2007-06-08 Godz.04:05 Katowice ul.Słoneczna. pożar budynku zakładu produkcji elektrod spawalniczych. Po przyjeździe na miejsce w pierwszej fazie działań ratowniczych podano dwa prądy w natarciu na palący się dach hali produkcji elektrod oraz jeden w obronie na przyległy budynek socjalny, odłączono zasilanie elektryczne obiektów oraz zakręcono dopływ gazu. Następnie podzielono teren akcji na 2 odcinki bojowe, jeden od strony południowej z zadaniem podania 3 prądów w natarciu na palący się dach i do wnętrza hali. Natomiat drugi od strony północnej z zadaniem podania 2 prądów w natarciu na palący się dach i 1 w obronie budynku socjalnego. Z powodu braku hydrantów w pobliżu miejsca pożaru strażacy musieli dowozic wodę do jego gaszenia. Zadysponowano dodatkowo dwa plutony gaśnicze z Chorzowa i Sosnowca. Dalsze działania ratownicze polegały na podaniu 7 prądów w natarciu i obronie, pracach rozbiórkowych konstrukcji dachów obu budynków, ewakuacji mienia z pomieszczeń budynku socjalnego. Spaleniu uległo 380m2 dachu hali produkcji elektrod, wyposażenie technologiczne hali, gotowe elektropy spawalnicze i gotowy drut spawalniczy. W wyniku prowadzenia działań ratow. dokonano rozbiórki 120m2 konstrukcji dachu budynku socjalnego. Uratowano częś hali produkcyjnej, budynek socjalny z wposażeniem,magazyn wyrobów gotowych. Pożar gasiło 15 zastępów straży pożarnej i 25 strażaków,2 drabiny. Strażacy uratowali mienie o wartości 1 mln. złotych, a straty wyniosły ok.200 tyś złotych. (Źródło: KW Kce; Fot.JRG1 Kce)

2006-01-28 Sobota

Katastrofa budowlana na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich - 28 stycznia 2006 roku około godziny 17:15, podczas trwania wystawy gołębi pocztowych, zawalił się dach hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) położonych na granicy Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich (województwo śląskie). W czasie katastrofy w hali znajdowało się około 700 osób, zwiedzających i wystawców. W jej wyniku zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych, w tym około 13 cudzoziemców – Niemcy, Belgowie, Czesi, Słowak oraz Holender. Była to największa tego typu katastrofa we współczesnych dziejach Polski. Ranni trafili do szpitali w Katowicach, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Bytomiu, Sosnowcu, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Tychach i Piekarach śląskich. W akcji ratowniczej brały udział blisko 103 zastępy Państwowej Straży Pożarnej(ponad 1300 osób), ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia, lekarze i rat. medyczni z woj. śląskiego, Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze z psami: Małopolska GPR PSP (Nowy Sącz) , GPR PSP Łódź oraz GPR OSP Kęty, 230 policjantów, oddziały żandarmerii wojskowej z Krakowa i Gliwic oraz grupa GOPR ze Szczyrku . Do Polski również przyjechali niemieccy ratownicy, lecz ze względu na brak potwierdzonych kwalifikacji do tego typu działań, a także dostateczną liczbę rodzimych ratowników nie zostali wpuszczeni na miejsce katastrofy. Całą akcją dowodził śląski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Janusz Skulich. Działania utrudniały m.in. możliwość zawalenia się ocalałej części hali, a także panujący tej nocy kilkunastostopniowy mróz. Akcja ratownicza prowadzona była przy obecności specjalistów, którzy starali się ustalić przyczynę katastrofy budowlanej. Ze względu na niebezpieczeństwo zawalenia się pozostałej części hali prokuratura nie mogła od razu przystąpić do zabezpieczania dowodów. Wicepremier i minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn oświadczył, że akcja ratownicza prowadzona była "znakomicie". W kolejne dni po zakończeniu akcji ratowniczej ruiny hali były wielokrotnie przeszukiwane przez psy Państwowej Straży Pożarnej i Policji przeszkolone do poszukiwania zwłok. Dodatkowo wykorzystano elektroniczny sprzęt do lokalizacji osób zasypanych używany w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych. Pozwoliło to na zlokalizowanie ciał trzech kolejnych ofiar (w tym jednego cudzoziemca). 3 lutego w miejscu katastrofy rozpoczęły się prace rozbiórkowe. Zdecydowano, że zawalona stalowa konstrukcja dachu ważąca kilkaset ton musi zostać rozebrana przy użyciu ciężkiego specjalistycznego sprzętu, choć początkowo nie zostanie on użyty, ponieważ w gruzowisku mogą się jeszcze znajdować ludzkie zwłoki. Dlatego postanowiono, że robotnikom będą asystować ratownicy. Według straży pożarnej, rozebranie całej zawalonej konstrukcji i dokładne sprawdzenie miejsca katastrofy mogłoby zająć nawet miesiąc. Ostatecznie po rozpoczęciu w trakcie prac rozbiórkowych odnaleziono zwłoki jeszcze 2 osób (poprzedni bilans zawalenia dachu wynosił 63 ofiary śmiertelne). Ostatnie zwłoki znalazł pies "Bona" z Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej PSP w dniu 14 lutego. Rano 19 lutego odsłonięto spod gruzów i zwalonych konstrukcji ostatnie fragmenty podłogi dawnej hali. Nie znaleziono więcej ciał ofiar. Odnaleziono jeszcze dwa żywe gołębie, które w ruinach przeżyły 22 dni.


Więcej ...

..